„De Botkának azért van igaza, hogy mégis megindítja ezt a támadást, még ha ilyen későn is, mert egy kampányt nem lehet úgy végigcsinálni, hogy a saját pártja felső szintű vezetéséből akadályozzák. Ha nem szorítja háttérbe Molnárt, Puchot és Mesterházyt – akikre többek között Magyari cikke is utalgat –, akkor egyszerűen a kampányban fogják őt felzabálni, méghozzá úgy, hogy nemcsak a baloldali, ellenzéki térfélen vannak túlsúlyban Botkával szemben, hanem megfelelő támogatást kaphatnak a Fidesz-média felől is. Ez pedig a kampányban azt jelentené, hogy hiába akar Botka erős Fidesz-ellenes kampányt nyomni, vagy végig akarja vinni a saját agendáját, ez nem sikerülhetne semmiképpen a belső és külső nyomás következtében.
A kérdés, sikerül-e most ezt a harcot megvívnia. Ha nem, az az MSZP végét jelentheti, és ahogy Botka kritikusai megjegyezik – és igazuk is van ebben – a Fidesz kétharmadát is 2018-ban. Nyilván Botka szempontjából pedig úgy tűnhet, ha nem lép, akkor az fogja elhozni a Fidesz kétharmadát 2018-ban, csak ebben az esetben az ő arcát fogják rányomni a vereségre. Márpedig egy esetleges 2018-as vereséget, még ha a Fidesznek nem is lesz kétharmada, akkor is mindenki Botka arcára akarja rányomni.
Márpedig az elmúlt fél évben Botka, bár stabilizálta az MSZP-t egy 10 százalék körüli teljes népességbeli támogatottság körül, ez júliusra több kutatás szerint is csökkenni látszik. A 2018-as vereség megítélése pedig attól fog függni, lesz-e a Fidesznek kétharmada és parlamenti többsége. A kétharmad alatti eredményt pedig egy nagy fideszes budapesti vereség és pár nagyvárosi körzet megnyerése tudja elhozni. Ezt a forgatókönyvet pedig valamiféle összefogás vagy koordinált jelöltindítás nélkül a DK-val vagy más/több ellenzéki szereplővel (a jelenlegi kutatási adatok szerint) Botka nem tudja elérni.”